Leczenie przebarwień na skórze laserem

Przebarwienia słoneczne

Leczenie i usuwanie przebarwień należy rozpocząć od profilaktyki, czyli skutecznej ochrony przeciwsłonecznej, polegającej na ograniczeniu ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne, szczególnie w godzinach południowych, noszeniem odzieży osłaniającej ciało, a na te części ciała, które są mimowolnie narażone na działanie promieni UV, stosowaniu preparatów chroniących przed szkodliwym działaniem UVA i UVB, zawierające filtry fizyczne lub mieszaninę filtrów fizycznych i chemicznych. W naszym klimacie, silną ochronę przeciwsłoneczną należy stosować w miesiącach: kwiecień – wrzesień, a osoby pracujące przy oświetleniu jarzeniowym całorocznie.
Istnieje wiele sposobów leczenia przebarwień, od mniej inwazyjnych do metod chirurgicznych włącznie. Istnieje wiele zabiegów kosmetycznych, które są skuteczne w walce z przebarwieniami. Zaliczyć do nich można zabiegi laserem.

Jak przebiega zabiegPrzebarwienia na skórze
Usuwanie przebarwień nie należy do najprostszych i raczej jest procesem długotrwałym. Jak już zostało wspomniane, istnieją różne metody ich usuwania. Jednak jedną z najskuteczniejszych jest metoda laserowego usuwania przebarwień IPL (Intense Pulsed Light) – jest to niekoherentne źródło światła (światło rozproszone). Technologia IPL umożliwiła usuwanie przebarwień skórnych w sposób dość szybki, skuteczny i trwały. Najlepsze efekty zastosowania technologii IPL osiąga się w przypadku usuwania plam posłonecznych, piegów, plam soczewicowatych oraz przebarwień powstałych w wyniku przyjmowania leków, ale technologia ta jest także wykorzystywana z powodzeniem do zamykania naczynek krwionośnych.

Ile należy wykonać zabiegów?
Ilość koniecznych do wykonania zabiegów, aby skutecznie usunąć przebarwienie, jest kwestią indywidualną i zależy od rodzaju przebarwienia, jego głębokości (czyli głębokość na jakiej występuje melanina w skórze) oraz przyczyny jego powstania. W zależności od tych czynników, aby usunąć przebarwienie należy wykonać od 1 do kilku zabiegów w serii co 3-4 tygodnie. Najłatwiejsze do usunięcia i wymagające stosunkowo niewielu zabiegów są zmiany naskórkowe, w których barwnik jest umiejscowiony płytko np. plamy soczewicowate (po słoneczne, starcze, pozapalne), piegi, przebarwienia po zażywaniu leków, ostudy. Zaś przebarwienia, w których melanina położona jest głęboko w skórze właściwej są zdecydowanie trudniejsze do usunięcia i wymagają większej ilości zabiegów.

Jak powinniśmy przygotować się do zabiegu?
• Nie przyjmować leku usuwającego trądzik – Accutanu – min. 6 miesięcy przed zabiegiem
• Nie opalać się na słońcu oraz w solarium – min. 5 tygodni przed zabiegiem
• Nie stosować kremów brązujących – min 4 tygodnie przed zabiegiem
• Nie wykonywać głębokich peelingów oraz zabiegów z kwasami owocowymi – min. 4 tygodnie przed zabiegiem
• Nie stosować leków, ziół i kosmetyków światłouczulających (dziurawiec, nagietek, herbaty wyszczuplające, retinoidy – np. Roaccutane, Izotek, Acnenormin, Tretinex, tetracykliny, maść z wit. A (retinolem) itp.), B-karotenu – min. 3 tygodni przed zabiegiem
• Nie przyjmować antybiotyków i leków sterydowych – min. 1 tydzień przed zabiegiem
• Nie przyjmować Aspiryny – min. 1 tydzień przed zabiegiem
• Nie spożywać alkoholu – min. 24 h przed zabiegiem
• Nie stosować kosmetyków na bazie alkoholu
• Nie stosować leków obniżających krzepliwość krwi (antykoagulantów)

Jakie są efekty leczenia przebarwień laserem?
Podstawowym warunkiem, od którego zależy powodzenie terapii leczenia przebarwień laserem jest unikanie słońca i stosowanie kremów z wysokimi filtrami przez okres min. 4 tygodni po zabiegu. Po zabiegu skóra poddana działaniu światła laserowego może być zaczerwieniona, lekko opuchnięta, może pojawić się lekki jej łuszczenie lub niewielkie strupki, zmiany barwnikowe mogą przybrać ciemniejszą barwę niż przed zabiegiem. Dlatego też nie należy podrażniać obszarów poddanych zabiegowi, ale stosować kremy intensywnie nawilżające i łagodzące. Nie należy także zażywać wszelkich leków oraz innych substancji wymienionych w punkcie opisującym sposób przygotowania się do zabiegu. Objawy te ustępują w ciągu 3-7 dni, kiedy dochodzi do złuszczenia się naskórka, a zarazem eliminacji przebarwienia. Od razu po zabiegu można nałożyć makijaż i tuszować przebarwione miejsca.